Naslovnica Blog

Usvojen Akcioni plan za deinstitucionalizaciju u FBiH!

Plan je važan i predviđa više podrške u zajednici i manje institucionalnog smještaja.

25 godina kontinuirane Sumero borbe za dostojanstven život – i ovo je jedan veliki korak naprijed! Naša misija, naša vizija i naš san – da svaka osoba, bez obzira na teškoće, ima pravo da živi u zajednici uz podršku i poštovanje – sa usvojenim Akcionim planom dobiva puni zamah!

Vlada Federacije BiH je usvojila Akcioni plan za deinstitucionalizaciju 2025–2030, prvi dokument ovog tipa u našoj zemlji, koji jasno potvrđuje: VRIJEME JE DA INSTITUCIJE ZAMIJENIMO ZAJEDNICOM. Vrijeme je da se osnaže osobe s invaliditetom i njihove porodice, razviju servisi u lokalnim sredinama i omogući život sa smislom i podrškom – tamo gdje svi pripadamo.

Ove godine, SUMERO slavi 25 godina postojanja. Dvije i po decenije hrabro otvaramo vrata koja su mnogima bila zatvorena. Vjerovali smo kada je bilo najteže. Koračali smo zajedno sa osobama s intelektualnim teškoćama izvan zidova ustanova, gradeći nove puteve – prema samostalnosti, slobodi i zajedničkom životu, predložili smo i učestvovali u kreiranju ovog važnog dokumenta.

Zato danas slavimo ovu odluku – jer je ona plod i našeg rada, glasa onih koje često niko ne čuje i nade da svi možemo biti dio inkluzivnog društva.

Zahvaljujemo se Adnan Delic i Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, te svima koji su učestvovali u procesu pravljenja, donošenja i usvajanja Akcionog plana – osobama uključenim u program Život u lokalnoj zajednici, partnerima, donatorima i institucijama koje su prepoznale važnost promjene.

SUMERO ostaje posvećen stvaranju društva gdje je “život u zajednici” stvarnost, a ne privilegija.

Jačanje podrške za samostalan život osoba s invaliditetom: ministar Delić sastao se s predstavnicima organizacije Sumero

Sumero obilježava 25 godina postojanja i predanog rada!
Povodom ovog značajnog jubileja sastali smo se s federalnim ministrom rada i socijalne politike Adnanom Delićem i njegovim stručnim timom saradnika.

Razgovarali smo o ključnim temama poput deinstitucionalizacije, podrške za samostalan život osoba s invaliditetom, unapređenja zapošljavanja i ekonomske samostalnosti, te partnerstvima buduće prekogranične saradnje kroz EU projekte.

Konkretno se govorilo o o budućim projektima prekogranične saradnje s partnerima iz Republike Hrvatske i Crne Gore, koji će biti finansirani iz fondova Evropske unije, a u kojima bi Sumero i Federalno ministarstvo rada i socijalne politike mogli zajednički učestvovati. Ovi projekti imaju za cilj jačanje inkluzije i podrške osobama s invaliditetom kroz unaprjeđenje socijalnih usluga, razmjenu znanja i dobre prakse sa zemljama iz regije. 

Posebna tema sastanka bio je i Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, koji je nedavno usvojen na Domu naroda Parlamenta FBiH i koji će uskoro biti upućen u javnu raspravu. Ministar Delić i predstavnici Sumera složili su se da je neophodno dodatno raditi na unaprjeđenju uslova za zapošljavanje osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada, kako bi se osigurala njihova ekonomska samostalnost i puna integracija u društvo. 

Sumero je još 2011. godine pokrenuo model samostalnog življenja u BiH – pionirski korak ka dostojanstvenom i aktivnom životu osoba s intelektualnim teškoćama. Danas je ta mreža prisutna u mnogim bh. gradovima i prepoznata na međunarodnom nivou.

Ministar Delić je potvrdio nastavak partnerstva i podrške Ministarstva ovim procesima kao i zajedničko djelovanje na budućim projektima koji mijenjaju živote.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike nastavit će pružati podršku procesima deinstitucionalizacije i projektima koji omogućavaju osobama s invaliditetom dostojanstven i samostalan život u zajednici, u skladu s evropskim standardima i najboljim praksama primjenjivim u našim uslovima.

Hvala svima koji su dio našeg puta. Zajedno gradimo inkluzivnije društvo!

U Vitezu održan događaj posvećen zapošljavanju osoba s invaliditetom: Projekat SPRINT nastavlja otvarati nova vrata

U hotelu Via održan je informativni događaj u okviru projekta SPRINT – Socijalna inkluzija kroz zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem predstavljanja ključnih aktivnosti i benefita koje projekat nudi poslodavcima i osobama s invaliditetom.

Organizatori – Savez SUMERO, Regionalna razvojna agencija REZ i partneri – stavili su fokus na konkretne mjere koje mogu olakšati inkluziju osoba s invaliditetom na tržištu rada u Zeničko-dobojskom i Srednjobosanskom kantonu.

Događaju “Milioni za poslodavce – prilika za zapošljavanje osoba sa invaliditetom” su prisustvovali predstavnici javnog i privatnog sektora, zainteresovani poslodavci, osobe s invaliditetom, te organizacije civilnog društva. Učesnici su imali priliku saznati više o mogućnostima koje projekat nudi kroz besplatne obuke i stručno osposobljavanje, podršku u zapošljavanju, benefite za poslodavce koji otvore vrata inkluzivnom zapošljavanju i mogućnostima uključivanja osoba s invaliditetom na otvoreno tržište rada.
Učesnicima su se u uvodu obratili Adnan Gazija iz Regionalne razvojne agencije REZ i Dragana Grbić-Hasibović iz Saveza SUMERO.

“Pravo na rad je temeljno ljudsko pravo i ne smije biti privilegija. Kroz projekat SPRINT upoznali smo brojne osobe s invaliditetom koje ne samo da posjeduju zavidne kvalifikacije, već donose i jedinstvenu perspektivu, motivaciju i profesionalnost. Naš zadatak je da im budemo most ka prilikama, a to ne možemo bez poslodavaca koji razumiju značaj inkluzije i društvene odgovornosti. Pozivamo sve poslodavce koji žele graditi radno okruženje u kojem se poštuje različitost i jednakost – da nam se pridruže. Jer kada osobi s invaliditetom pružite priliku za rad, vi ne činimo samo dobro djelo – vi dobijate vrijednog i lojalnog člana tima.”- naglasila je Dragana Grbić-Hasibović, Koordinatorica za rad sa osobama sa invaliditetom.


Posebnu pažnju privuklo je izlaganje Sabine Zupčević, Rukovoditeljice sektora za razvoj, pripremu i provedbu programa i poticaja iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom FBiH, koja je govorila o finansijskim mogućnostima koje Fond nudi poslodavcima spremnim da otvore vrata inkluzivnom zapošljavanju.

“Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom kontinuirano ulaže sredstva kroz javne pozive s ciljem podrške zapošljavanju, samozapošljavanju i profesionalnoj rehabilitaciji osoba sa invaliditetom. Međutim, pored ovih aktivnosti, ključnu ulogu u procesu zapošljavanja i rehabilitacije imaju i svi drugi akteri u lokalnoj zajednici. Pozivamo obrazovne institucije, poslodavce, organizacije osoba sa invaliditetom, kao i same osobe sa invaliditetom da, u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti, doprinesu ovom procesu.’’- istakla je Sabina Zubčević, predstavnica Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom pozivajući sve prisutne da zajedno aktivnije rade stvaranju inkluzivnog društva u kojem će osobe sa invaliditetom ostvariti svoja prava i postići pun potencijal.

Također, Harun Aliefendić iz Koordinacionog odbora OSI ZDK predstavio je nacrt zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju OSI, ističući potrebu za sistemskom podrškom i konkretnim legislativnim rješenjima.

Događaj je zaključen otvorenim razgovorom između poslodavaca, kandidata i predstavnika Fonda, kroz koji su razmijenjene ideje, izazovi i primjeri dobre prakse.
Prijave za poslodavce su još uvijek otvorene!

Projekat SPRINT realizuju Savez SUMERO, Regionalna razvojna agencija REZ, Udruženje ProReha, Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom ZDK, Službe za zapošljavanje ZDK i SBK, Savez udruženja poslodavaca ZDK, Udruga poslodavaca općine Vitez i Centar za obrazovanje odraslih EDUKA BH.
Za više informacija posjetite www.sumero.ba, a ukoliko ste poslodavac zainteresovan za učešće u projektu, možete se prijaviti putem linka: https://sumero.ba/poziv-poslodavcima-projekat-sprint/. Prijave su još uvijek otvorene!


Projekat SPRINT implementira se u okviru inicijative “EUzaZapošljavanje” uz finansijsku podršku Evropske unije i Švedske, u saradnji s Međunarodnom organizacijom rada (MOR). Kroz ovu inicijativu, EU, Švedska i MOR aktivno doprinose stvaranju inkluzivnih i održivih mogućnosti zapošljavanja za mlade, žene iz ruralnih područja i ranjive grupe u Bosni i Hercegovini.

Slavimo olimpijsko zlato Rasima Bajrića

Zlatna medalja za Bosnu i Hercegovinu!
Na Zimskim Olimpijskim igrama Specijalne olimpijade u Torinu, bh. sportisti nastavljaju nizati uspjehe! Slavimo olimpijsko zlato Rasima Bajrića, koji je briljirao u veleslalomu i donio još jednu medalju za Bosnu i Hercegovinu!

Ovaj izuzetan rezultat još jednom pokazuje snagu, upornost i talenat svih uključenih u Sumero program Život u lokalnoj zajednici kao i u sportske aktivnosti Udruženja Oaza .

Čestitamo svim bh. sportistima na fantastičnim rezultatima koji su pored zlatne osvojili i četiri srebrene medalje. Želimo im puno uspjeha u narednim takmičenjima!

Otvorimo vrata: Projekat SPRINT donosi nove prilike za zapošljavanje osoba s invaliditetom

U Zenici je održan događaj “OTVORIMO VRATA: ZAPOŠLJAVANJE I SOCIJALNA PRAVDA” koji je okupio ključne aktere iz oblasti zapošljavanja osoba s invaliditetom. Organizatori – Savez SUMERO, Regionalna razvojna agencija REZ i partneri – stavili su fokus na konkretne mjere koje mogu olakšati inkluziju osoba s invaliditetom na tržištu rada u Zeničko-dobojskom i Srednjobosanskom kantonu.

U uvodnom dijelu predstavljen je projekat SPRINT – Sistem poboljšanja radne integracije osoba sa invaliditetom – čiji je cilj unapređenje programa aktivacije, savjetovanja, obuke i podrške za zapošljavanje osoba s invaliditetom.

“Naša vizija je da se osobama s invaliditetom omoguće jednake šanse na tržištu rada. Projekat SPRINT pruža sistemsku podršku kako osobama s invaliditetom, tako i poslodavcima, čime se kreira održiv i inkluzivan radni ambijent,” istakla je Dragana Grbić-Hasibović, predstavnica Udruženja SUMERO.

Posebnu pažnju izazvala je prezentacija Sabine Zupčević (Fond OSI FBiH) i Fikreta Zuke (Udruženje slijepih KS) o mogućnostima finansijske podrške poslodavcima kroz Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Također, Harun Aliefendić iz Koordinacionog odbora OSI ZDK predstavio je Nacrt zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, koji bi mogao donijeti važne promjene u regulisanju prava i obaveza u ovoj oblasti.

Poslodavci imaju podršku, ali i dalje nedovoljno interesa

Jedan od ključnih zaključaka konferencije jeste da Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom raspolaže dovoljnim sredstvima, ali da poslodavci i dalje ne iskazuju dovoljno interesa za zapošljavanje ove populacije.

“Godišnje imamo preko 15 miliona KM za podršku zapošljavanju osoba s invaliditetom, ali se taj novac ne iskoristi u potpunosti jer se poslodavci nedovoljno prijavljuju. Zapošljavanje osoba s invaliditetom donosi brojne pogodnosti za kompanije, uključujući subvencije plata i prilagođavanje radnih mjesta,” istakla je Sabina Zupčević, predstavnica Fonda. Fond će krajem februara raspisati novi Javni poziv.

Na konferenciji su poslodavci imali priliku da kroz 1 na 1 razgovore direktno dobiju informacije o dostupnim finansijskim olakšicama, procedurama prijave i podršci koju mogu dobiti kroz projekat SPRINT.

Prijave za poslodavce su još uvijek otvorene

Projekat SPRINT realizuju Savez SUMERO, Regionalna razvojna agencija REZ, Udruženje ProReha, Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom ZDK, Službe za zapošljavanje ZDK i SBK, Savez udruženja poslodavaca ZDK, Udruga poslodavaca općine Vitez i Centar za obrazovanje odraslih EDUKA BH.

Za više informacija posjetite www.sumero.ba, a ukoliko ste poslodavac zainteresovan za učešće u projektu, možete se prijaviti putem linka: https://sumero.ba/poziv-poslodavcima-projekat-sprint/. Prijave su još uvijek otvorene!

Projekat SPRINT implementira se u okviru inicijative “EUzaZapošljavanje” uz finansijsku podršku Evropske unije i Švedske, u saradnji s Međunarodnom organizacijom rada (MOR). Kroz ovu inicijativu, EU, Švedska i MOR aktivno doprinose stvaranju inkluzivnih i održivih mogućnosti zapošljavanja za mlade, žene iz ruralnih područja i ranjive grupe u Bosni i Hercegovini.

Održan susret „DIJALOG ZA SOCIJALNU PRAVDU“ – ZAJEDNIČKI RAD ZA INKLUZIVNO DRUŠTVO

Povodom Međunarodnog dana socijalne pravde, danas je u Sumero centru u Vogošći održan događaj „Dijalog za socijalnu pravdu“, koji je okupio predstavnike institucija, organizacija i pojedinaca s ciljem jačanja svijesti o važnosti inkluzije i jednakih prava za sve članove društva.

Na događaju su prisustvovali premijer Kantona Sarajevo, g. Nihad Uk, ministrica za rad i socijalnu politiku, gđa. Enda Pavić-Pečenković, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo, gđa. Jelena Pekić, te načelnik Općine Vogošća, g. Migdad Hasanović, kao i predstavnici kantonalnog i općinskih centara za socijalni rad. Njihovo prisustvo i aktivno učešće još jednom su pokazali da unapređenje socijalne pravde i osiguranje boljih uslova za sve građane – a posebno one iz najosjetljivijih kategorija – mora biti zajednički prioritet svih nivoa vlasti.

Tokom događaja, učesnici su imali priliku čuti životne priče Esada, Leona, Ismara, Božice, Aldine, Zlatana i Marija. Iako su njihovi putevi bili puni izazova, njihov uspjeh svjedoči o tome da uz adekvatnu podršku sistema socijalne zaštite i lokalne zajednice, svako može ostvariti dostojanstven život i biti aktivni član društva. Ovi primjeri su jasan dokaz da sistem može i treba biti oslonac onima kojima je najpotrebniji, omogućavajući im prilike za razvoj, samostalnost i integraciju.

Da je ovakav pristup ključan, istakao je i premijer Kantona Sarajevo, g. Nihad Uk, koji je izrazio zadovoljstvo što se jedan ovakav razvojni koncept sa snažnim fokusom na socijalnu inkluziju realizuje upravo u Kantonu Sarajevo.

“Ovo je moja prva posjeta SUMERO centru i moram reći da sam zaista impresioniran. Vidjeti ovakav razvojni koncept sa snažnim fokusom na socijalnu inkluziju potvrđuje koliko je važno da nastavimo pružati podršku i širiti ovakve programe. Posebno mi je drago što se ovakva inicijativa realizuje upravo u Kantonu Sarajevo, jer to pokazuje da gradimo društvo koje ne ostavlja nikoga po strani. Programi poput ‘Stanovanja u zajednici uz podršku’ su ključni za osnaživanje pojedinaca i njihovu punu integraciju u društvo, i mi ćemo se kao Vlada zalagati da ih dalje razvijamo i podržavamo.”

Da bi takvi programi imali dugoročan efekat, neophodno je da podrška dolazi ne samo s kantonalnog nivoa, već i iz lokalnih zajednica. Na to je ukazala i ministrica za rad i socijalnu politiku, gđa. Enda Pavić-Pečenković, koja je naglasila da su općine ključni akteri u razvoju socijalnih usluga.

“Kao neko ko dugi niz godina prati sistem socijalne zaštite, imala sam priliku vidjeti konkretne rezultate rada organizacije SUMERO kroz životne priče korisnika. Ovi primjeri jasno pokazuju koliko su ovakvi programi važni za dostojanstven život i inkluziju u društvo. Uloga Kantona u razvoju i podršci socijalnim uslugama je izuzetno značajna, ali ovim putem pozivam i općine s područja Kantona Sarajevo da preuzmu još aktivniju ulogu u njihovom razvoju i implementaciji na lokalnom nivou. Samo zajedničkim naporima možemo graditi inkluzivnije i pravednije društvo.”

O ulozi lokalnih zajednica govorio je i načelnik Općine Vogošća, g. Migdad Hasanović, koji je izrazio ponos što se Centar SUMERO nalazi upravo u ovoj općini i naglasio potrebu za angažmanom svih aktera u razvoju socijalnih usluga.

“Ponosni smo što se Centar SUMERO nalazi upravo u našoj općini, jer on predstavlja svijetli primjer kako treba raditi ne samo za korisnike, već i za cijelu zajednicu. Na primjeru Sumera se vidi koliko je važno da svi nivoi vlasti, uključujući i općine, budu aktivno uključeni u pružanje podrške. Socijalna inkluzija nije samo odgovornost institucija, već svih nas, i zato je važno da zajedno radimo kako bismo omogućili kvalitetniji život svim građanima.”

Upravo taj zajednički pristup svih nivoa vlasti i društvenih aktera ono je što SUMERO već 25 godina zagovara i primjenjuje. O tome je govorio direktor SUMERO-a, Haris Haverić, ističući važnost kontinuiteta i podrške za daljnji razvoj socijalnih usluga.

“Ponosni smo što ove godine obilježavamo 25 godina predanog rada i posvećenosti socijalnoj pravdi za osobe s intelektualnim teškoćama. Ovaj jubilej dodatno potvrđuje snagu i kontinuitet naše misije, a posebno nas raduje što imamo snažnu podršku svih nivoa vlasti. Prisutni na današnjem događaju još jednom su pokazali da zajednički rad svih aktera – institucija, organizacija i lokalnih zajednica – u pružanju podrške osobama s invaliditetom nema alternativu.”

SUMERO nastavlja svoj rad na jačanju inkluzije i saradnje s institucijama, kako bi se obezbijedili adekvatni mehanizmi podrške za one kojima su najpotrebniji.

Projekat “Stanovanje uz podršku” u Unsko-sanskom kantonu

Savez SUMERO će u narednom periodu realizirati projekat “Stanovanje uz podršku” u Unsko-sanskom kantonu kojim će se doprinjeti inkluziji i kvaliteti života osoba s intelektualnim teškoćama.

Caritas Bosne i Hercegovine dodijelio je grantove organizacijama osoba s invaliditetom za unapređenje zakonske regulative u oblasti invalidnosti. Na ceremoniji u petak su potpisani ugovori, a organizirana je i radionica o projektnom poslovanju prema EU pravilima.

Zahvaljujući ovom grantu i podršci pravimo još jedan važan korak bliže ka otvorenom i inkluzivnom društvu!

Početak pružanja socijalnih usluga “Stanovanje u zajednici uz podršku” u Gradu Bijeljina od februara!

S ponosom najavljujemo pokretanje socijalne usluge “Stanovanje u zajednici uz podršku” za osobe s invaliditetom u Gradu Bijeljina od februara mjeseca!

Održali smo sastanak s Ljubišom Stanišićem, načelnikom Odjeljenja za društvene djelatnosti, Tatjanom Panić, menadžericom Gradske uprave i Aleksandrom Savićem, sekretarom Crvenog krsta Bijeljina. Tema je bila napredak u implementaciji Sporazuma o saradnji potpisanog sa Gradom Bijeljjna, a koji je nakon seta aktivnosti i mjera rezultirao uspostavom ove važne usluge.

Zahvaljujemo se uposlenicima Grada Bijeljine i Crvenog krsta Bijeljina koji su osigurali preduslove za uspostavu modela koji omogućava dostojanstven život u zajednici osobama sa invaliditetom. Grad Bijeljina je postao primjer dobre prakse za model usluga koje planiramo razvijati na području drugih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj.

Predstavljen je Akcioni plan za deinstitucionalizaciju i transformaciju socijalnih ustanova u FBiH

Napravljen je veliki korak ka inkluzivnijem društvu! Predstavljen je Akcioni plan za deinstitucionalizaciju i transformaciju socijalnih ustanova u FBiH za period 2024–2030. godine!

Izuzetno smo ponosni što je Sumero inicijativa za ovaj plan konačno realizirana uz podršku USAID-a i njihovog programa INSPIRE, te Ministarstva rada i socijalne politike FBiH.

Dugo očekivani dokument u čijem je kreiranju učestvovao Sumero donosi prekretnicu u reformi sistema socijalne zaštite, omogućavajući smanjenje oslanjanja na institucionalni smještaj i razvoj usluga podrške u zajednici. Možete ga pročitati na linku https://shorturl.at/eaMsu

Zajedno gradimo društvo u kojem svi imaju priliku živjeti dostojanstveno, uz podršku i uključenost u zajednicu.

Prekretnica za inkluzivno društvo: Nova nada za osobe s invaliditetom

U Federaciji Bosne i Hercegovine predstavljen je Akcioni plan za deinstitucionalizaciju i prevenciju institucionalizacije za period 2024–2030. godine, dokument koji unosi novu dimenziju u podršku osobama s intelektualnim teškoćama. Ovaj strateški plan, iniciran kroz zagovaračke aktivnosti Saveza Sumero, izrađen je uz podršku USAID-ovog programa Inspire i angažovanje multisektorske radne grupe Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Njegova svrha je prelazak sa institucionalnog modela brige na inkluzivne socijalne usluge i podršku u zajednici.

Savez Sumero, pionir deinstitucionalizacije u Federaciji BiH, kroz svoj program „Život u lokalnoj zajednici“ trenutno podržava 150 osoba s intelektualnim teškoćama u 20 lokalnih zajednica. Cilj ovog programa je pružiti svakom pojedincu šansu za dostojanstven i samostalan život, uz potrebnu podršku unutar zajednice. Program nije samo socijalna usluga – on predstavlja revoluciju u razumijevanju inkluzije i otvara vrata za kvalitetniji život.

Podrška zajednici: Ključ za transformaciju života

Kroz stanovanje uz podršku, osobama s invaliditetom obezbjeđuje se odgovarajući smještaj, stručna pomoć i podrška u razvoju vještina, kao i aktivno uključivanje u zajednicu. Ovaj model omogućava korisnicima da razvijaju samostalnost, savladavaju svakodnevne izazove i postaju ravnopravni članovi društva.

Priče koje inspirišu: Kako podrška mijenja živote

Jedan od korisnika programa, Ahmo Bajramović, simbol je nade i promjene. Nakon što je više od tri decenije proveo u instituciji zatvorenog tipa, Ahmo je konačno dobio priliku da započne novi život unutar zajednice. Kroz program „Život u lokalnoj zajednici“, stekao je osnovne vještine vođenja domaćinstva i uspostavio kontakte s ljudima iz svoje okoline. Ahmo opisuje svoju transformaciju jednostavno: „Prvi put osjećam šta znači biti slobodan i imati dom.“

Mario Glavaš, još jedan učesnik programa, uspio je izgraditi svoj život zahvaljujući podršci tima Sumero. Uz pomoć svojih prijatelja, razvio je vještine koje su mu omogućile zaposlenje i učešće u društvenom životu. „Važno je vjerovati u sebe i imati ljude koji vjeruju u vas,“ naglašava Mario, koji je dobio priznanje općine Novi Grad Sarajevo za doprinos svojoj lokalnoj zajednici.

Nejra Halilović je zahvaljujući stručnoj podršci krenula putem samostalnosti, razvila vještine i započela obuku u ugostiteljstvu. Danas je angažirana u Sumero kafeu „Inspire Corner“ gdje usavršava svoje znanje s ciljem da postane profesionalna barista, a pohađa i kurs englekog jezika. „Moja priča pokazuje da uz pravu podršku mogu postići sve što želim,“ kaže Nejra, koja takođe aktivno radi na promovisanju prava osoba s invaliditetom kroz samozastupanje.

Inkluzija kao ljudsko pravo

Priče Ahme, Marija i Nejre podsjećaju na važnost osiguravanja prava osobama s invaliditetom, u skladu s člankom 19 UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, koji garantira pravo na život u zajednici. Savez Sumero nastavlja zagovarati implementaciju Akcionog plana ali i provoditi program „Život u lokalnoj zajednici“ koji je u skladu sa tim.

„Omogućavamo osobama s intelektualnim teškoćama dostojanstven život uz podršku prilagođenu njihovim potrebama. Cilj nam je njihova integracija u društvo, profesionalna rehabilitacija i razvoj samostalnosti,“ izjavio je Haris Haverić, direktor Saveza Sumero.

Poziv na akciju

Inkluzija nije samo cilj – to je proces koji zahtijeva angažman svih nas. Stvorimo društvo koje prepoznaje vrijednost svakog člana i osigurava poštovanje prava, dostojanstva i potencijala svih.

„U 2025. godini obilježavamo 25 godina posvećenog rada i podrške osobama s intelektualnim i duševnim teškoćama. Ovaj jubilej odražava kontinuiranu podršku međunarodnih donatora, domaćih institucija, kompanija i pojedinaca. Pozivamo vas da nam se pridružite i budete naš saveznik u ovoj posebnoj godini – uključite se u platformu Person kao pojedinac ili kompanija koja podržava program Život u lokalnoj zajednici. Saznajte više na www.sumero.ba – Zajedno stvarajmo društvo jednakih mogućnosti za sve!

Pozitivno o intelektualnim poteškoćama

POSLJEDNJE NOVOSTI

AKTUALNI PROJEKTI I PROGRAMI