Naslovnica Blog

Poziv na radionicu: Alati i metode za zagovaranje i promociju prava osoba s invaliditetom u BiH i njihovog zapošljavanja

Češka organizacija People in Need (PIN) u saradnji saU.G.Nešto Više i finansijskom podrškom Vlade Češke Republike i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, pokreće projekat “Cyber sigurnost bez barijera”. Projekat ima za cilj osnažiti osobe s invaliditetom da steknu vještine potrebne za rad u sektoru cyber sigurnosti, čime se povećava njihova konkurentnost na tržištu rada, prilagođavajući se promjenjivim zahtjevima tržišta i utičući na društvo da ih vidi na osnovu njihovih sposobnosti, a ne na osnovu njihovih ograničenja. 

PIN ovom prilikom poziva predstavnike organizacija civilnog društva (OCD) iz BiH koje se zalažu za prava i inkluziju osoba s invaliditetom, da se pridruže jedinstvenom programu obuke fokusiranom na alate i metode zagovaranja.

Ova aktivnost, koju vodi Savez SUMERO uz stručnu podršku OSF-a (Češkog foruma za zagovaranje), nudi veliko iskustvo u osnaživanju civilnog društva za efikasno promicanje javnog interesa. Organizacije civilnog društva koje učestvuju će steći vještine potrebne za zagovaranje jednakih mogućnosti zapošljavanja i prava na zapošljavanje za osobe sa invaliditetom, jačajući njihov glas u potrazi za jednakim mogućnostima u radnoj snazi.

Datum i lokacija

Datum održavanja radionice: 11.-12. Novembar 2024.

Lokacija: Sumero centar, Ul. Rašida Bešlije 73, Vogošća

Ciljevi

Dobiti osposobljene organizacije civilnog društva koje žele da učestvuju u ovoj obuci i primijene stečene vještine, te da se uključe u aktivnosti zagovaranja.  Kroz program ćemo raditi na tome kako:

  • analizirati problem, uključujući njegove korijene i posljedice
  • odabrati i definirati specifičan cilj zagovaranja
  • identificirati ključne političke aktere
  • definirati zahtjeve i aktivnosti prema identificiranim političkim akterima

Učesnici će glasati o brojnim temama na kojima će se raditi tokom radionice. Teme će odrediti učesnici i moći će birati između sljedećih:

  • Porezne olakšice za poslodavce koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom (iz fondova za profesionalnu rehabilitaciju, ureda za zapošljavanje i drugih izvora);
  • Obezbjeđivanje finansijske pomoći za “razumnu prilagodbu” radnih prostora (sredstva za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom);
  • Reforme politike, uključujući usvajanje novog Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom FBiH, pripremljenog 2023. godine, ili izradu nove politike u oblasti profesionalne rehabilitacije;
  • Dalji proces pripreme nacrta novog Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida u RS;
  • Promovisanje najboljih praksi u obrazovanju, profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom;
  • Prednosti inkluzivnih, raznolikih i rodno uravnoteženih radnih timova na radnom mjestu (upravljanje raznolikošću);
  • Razvijanje strategije stažiranja i zapošljavanja s jasno definiranim koracima, zainteresovanim stranama i ulogama kako bi se olakšalo zapošljavanje osoba s invaliditetom;
  • Postavljanje profesionalne rehabilitacije u sistemski okvir.

Predavači

Štěpán Drahokoupil

Štěpán je programski menadžer na Češkom forumu zagovaranja OSF-a u Pragu. Radi kao konsultant i kao predavač o zagovaranju. Prethodno je bio zadužen za kampanju zagovaranja inkluzivnog obrazovanja u Češkoj, također za OSF Prag. Služio je i kao pomoćnik senatora. Predaje na Filozofskom fakultetu Karlovog univerziteta, gdje je završio doktorat iz političkih nauka.

Věnek Bonuš

Venek, pravnik i lobista, posjeduje veliko iskustvo u radu sa neprofitnim organizacijama, osnažujući ih u zagovaračkom radu, uz promociju sistemskih promjena i lobiranje u javnoj sferi. Radi u Češkom forumu zagovaranja OSF-a u Pragu.

Haris Haverić

Haris, direktor Saveza Sumero, ima veliko iskustvo u strateškom lobiranju sa predstavnicima lokalnih i državnih vlasti, donatorima i pojedincima da se zalažu za prava osoba sa invaliditetom, sa fokusom na život u zajednici i jednake mogućnosti zapošljavanja. Pružao je vodstvo i podršku u sistemskom planiranju, organizaciji i isporuci akcija zagovaranja usmjerenih na vladina tijela, političke ličnosti i donosioce odluka.  

 Prethodno iskustvo

  • Iskustvo u ostvarivanju prava na zapošljavanje osoba sa invaliditetom
  • Dokazani rezultati u zagovaranju za sistemske promjene i poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom i/ili drugih marginaliziranih grupa u bosanskohercegovačkom društvu

Proces prijave

Zainteresirani kandidati trebaju dostaviti:

Motivacijsko pismo koje izražava interes za obuku, uključujući teme zagovaranja kojima se žele baviti. Pismo bi također trebalo sadržavati: trenutne prakse zagovaranja, ciljeve i aktivnosti, vaša očekivanja od radionice (šta očekujete da naučite), temu koju biste odabrali (sa gornje liste) i zašto. 

Profesionalne reference (iz oblasti zagovaranja, jedna do dvije reference).

Rok za prijave: 20. oktobar 2024.

Prijavite se na[email protected]

Logističke informacije:

Učesnicima će biti pokriveni troškovi putovanja.

Smještaj i hrana su također obezbijeđeni u sklopu radionice, u hotelu na bazi polupansiona.

Sumero mi je pružio priliku da budem dio društva

Koliko je važno pružiti priliku mladoj osobi za razvoj potencijala i osigurati joj osnove za samostalan život pokazuje i priča Mirele Hajder.

Ova hrabra djevojka je kroz Sumero program “Život u lokalnoj zajednici” napravila ključne životne korake, stekla vrijedne prijatelje i dobila neophodnu podršku za ostvarivanje svojih ciljeva i edukaciju. Njena inspirativna priča oslikava na mnogo načina život osoba koje su prošle kroz teške trenutke odrastanja u negativnom porodičnom okruženju, što je rezultiralo dugotrajnim hospitalizacijama i terapijama.

Iako se situacija isprva činila bezazlenom, upravo tokom jednog od bolničkih tretmana Mirela je saznala za Sumero program, što je bio prelomni trenutak u njenom životu. Odluka da se prijavi u program pokazala se kao put ka novom početku, otvarajući joj vrata za promjene, razvoj i integraciju u zajednicu.

Kroz program je ne samo stekla nove vještine i priliku za obrazovanje, već je izgradila i čvrst temelj samopouzdanja i samostalnosti. Sumero joj je pružio priliku da preuzme kontrolu nad vlastitim životom, prevaziđe traumatična iskustva i izgradi bolju budućnost. Danas Mirela nije samo svjesna svojih sposobnosti, već i motivisana da inspiriše druge, posebno one koji su prošli slične izazove. Dijeli svoja iskustva i angažirana je i kao samozastupnica kada je riječ o poboljšanju položaja mladih osoba koje su uslijed teških uslova odrastanja prošli kroz hospitalizaciju.

”Sjećam se da je socijalna radnica odmah došla i ponudila mi upisni list. Nisam znala šta me čeka i ono što sam dobila je premašilo moja sva očekivanja. Uselila sam se u lijep stan, sa divnim sustanarka i asistenticom koja mi je pružila podršku u svakom smislu. Moj se život promijenio nabolje, dobila sam mogućnost da provodim dane u miru, što meni mnogo znači”- objasnila je Mirela.

U uvodu u svoju priču, posebno je naglasila sredinu iz koje dolazi, a iz koje je, nažalost, veći dio svog života bila isključena. Iako je odrastala u zajednici koja ju je često zanemarivala i sputavala njene mogućnosti, odlučna je u svojoj namjeri da nadvlada prepreke i pokaže kako porijeklo ne mora određivati budućnost.

”Sumero mi je pružio priliku da budem dio društva, naišla sam na pozitivne ljude i razumijevanje. Rezultat mog boravka u programu jeste i činjenica da više nisam imala potrebu za hospitalizacijom, te da mi je smanjena terapija koju koristim” – naglašava Mirela ukazujući na jasnu vezu između onog što ona zove prošlog života i onog kojeg trenutno živi.

Mirela ima velike planove za svoju budućnost, a već je poduzela značajne korake koji će joj omogućiti da ostvari svoje ambicije i osigura zaposlenje u kasnijem periodu. Upisala je Filozofski fakultet u Zenici, odsjek Njemački jezik i književnost, gdje marljivo radi na širenju svog znanja i vještina. U slobodno vrijeme posvećuje se crtanju i slikanju, neprestano usavršavajući svoj talent i razvijajući jedinstven umjetnički stil.

”Želim ostvariti dobar uspjeh na fakultetu, te se zaposliti. Kao i svi, želim imati porodicu i biti okružena ljudima koji me motiviraju da budem bolja osoba u svakom segmentu života. Uz podršku Sumera, vjerujem da ću u tome uspjeti”- rekla je Mirela dodajući kako svi mogu napraviti korak naprijed i odvažiti se za promjenu života uz jednostanu prijavu u Sumero program.    

Tekst je objavljen uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Ovaj tekst je isključiva odgovornost Saveza Sumero i nužno ne odražava stavove USAID-a niti Vlade Sjedinjenih Američkih Država.

Porsche Sarajevo nastavlja podržavati Sumero: Klupa prijateljstva kao simbol jednakih šansi

Porsche Sarajevo, prepoznat kao društveno odgovorna kompanija, već godinama pruža značajnu podršku Savezu Sumero, organizaciji koja se zalaže za prevenciju institucionalizacije i osiguravanje dostojanstvenog života osoba s intelektualnim teškoćama u lokalnoj zajednici. Ova višegodišnja saradnja ogleda se u kontinuiranoj podršci kroz različite aktivnosti i unapređenje resursa koji omogućavaju bolje uslove za rad i integraciju osoba sa invaliditetom.

Posebno značajan korak u ovoj saradnji bio je ulazak Porsche Sarajevo na platformu Person, poslovnu zajednicu koja okuplja međunarodne i domaće donatore s jedinstvenim ciljem – podrške procesu deinstitucionalizacije u Bosni i Hercegovini. Kroz ovu platformu, Porsche Sarajevo aktivno doprinosi širenju svijesti o važnosti inkluzije i stvaranju društva koje osigurava jednake mogućnosti za sve. Njihova posvećenost ovoj misiji dodatno osnažuje rad Saveza Sumero u naporima da osobama s intelektualnim teškoćama omoguće život u zajednici, umjesto u institucijama.

„Partnerstvo s kompanijom Porsche Sarajevo kroz platformu Person predstavlja veliki iskorak za naš rad,” izjavio je Haris Haverić, direktor Saveza Sumero, naglašavajući značaj ove podrške u osnaživanju kapaciteta organizacije i širenju njene misije.

Kao poseban simbol ovog prijateljstva predstavljena je “Klupa prijateljstva”, koja je danas postavljena u Centru Sumero. Ova klupa promoviše jednake šanse i mogućnosti za sve, simbolizirajući dugogodišnje partnerstvo i zajedničku misiju inkluzije.

Pored toga, zaposlenici Porsche Sarajevo sudjelovali su u edukaciji na temu mentalnog zdravlja, gdje su imali priliku upoznati se s važnošću mentalnog zdravlja i upravljanjem u stresnim situacijama. Također, posjetili su staklenik i plastenik gdje su se upoznali s ekološkom proizvodnjom začinskog bilja, mikro povrća i jestivog cvijeća koju provodi socijalno preduzeće Greens. Greens zapošljava osobe s invaliditetom, omogućavajući im sticanje vještina koje im pomažu u zapošljavanju i osiguravanju boljih životnih uslova.

Porsche Sarajevo najavio je nastavak podrške Savezu Sumero, posebno u segmentu koji aktivno podržava inkluziju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. „Inkluzija i podrška ranjivim grupama nisu samo društvena odgovornost, već i temelj za izgradnju održive budućnosti,“ istaknuto je prilikom današnje svečanosti u Centru Sumero.

Porsche Sarajevo i Sumero nastavljaju svoju misiju izgradnje društva u kojem su sve osobe ravnopravne i imaju priliku za dostojanstven život.

Prilog TV magazina ”Svako dobro” (FTV) o programu Život u lokalnoj zajednici

U Sumeru se snažno zalažemo za prava osoba s intelektualnim poteškoćama i radimo na zagovaranju poboljšanja njihovog položaja u skladu sa UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom.

Aktivno radimo na poboljšanju sistemskih rješenja koja omogućavaju veću socijalnu uključenost i pristup uslugama. Kroz program ”Život u lokalnoj zajednici” osnažujemo proces deinstitucionalizacije i stvaramo uvjete za povratak osoba u njihove lokalne zajednice, gdje mogu graditi dostojan život.
U partnerstvu s međunarodnim donatorima, društveno odgovornim kompanijama i vlastima, pokazujemo put kako lokalne zajednice mogu podržati i otvoriti svoja vrata za socijalnu inkluziju.

Zahvaljujemo se federalna.ba, koja je kroz prilog predstavila aktivnosti i servise podrške koje Sumero svakodnevno pruža osobama s intelektualnim i drugim poteškoćama u preko 20 lokalnih zajednica širom naše zemlje.

Pozivamo vas da pogledate prilog TV magazina ”Svako dobro”!

Otvoren DI HUB SUMERO: Mjesto za inovacije i podršku osobama s invaliditetom

Sarajevo je danas svjedočilo značajnom iskoraku u pravcu inkluzije i osnaživanja osoba s invaliditetom – svečano je otvoren DI HUB SUMERO u općini Centar uz prisustvo Ministrice rada i socijalne politike Kantona Sarajevo, gđe. Ende Pavić Pečenković, načelnika Općine Centar, g. Srđana Mandića, pomoćnice za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu Amre Hašimbegović Vučković te profesorica sa Odsjeka za socijalni rad Fakulteta političkih nauka.

Ovaj prostor nudi specifične servise podrške za samostalan život osoba s intelektualnim teškoćama, a pritom omogućava povezivanje svih aktera društva, od stručnjaka do volontera i institucija, koji vjeruju u univerzalnost ljudskih prava.

Direktor Saveza SUMERO, Haris Haverić, naglasio je da ovaj hub nije samo infrastruktura, već konkretna prilika za integraciju: “DI HUB je platforma gdje će osobe s invaliditetom moći razvijati svoje sposobnosti i potencijale, ali što je najvažnije – živjeti samostalno unutar zajednice. Kroz DI HUB smo približili servis podrške stanovanja u zajednici građanima općine Centar, osobama sa intelektualnim teškoćama i njihovim porodicama, koji će ovdje pronaći potrebnu podršku u ostvarivanju svojih prava.”

Svoje zadovoljstvo nije krio ni načelnik Općine Centar, g. Srđan Mandić čija podrška otvaranju DI HUB-a potvrđuje značaj ovakvih inicijativa za lokalnu zajednicu. “Općina Centar ponosno stoji iza Sumera, jer njihova misija ne doprinosi samo ovoj općini, već cijeloj državi. Ovaj prostor je potreban, a usluge koje pružaju u skladu su s najvišim evropskim standardima,” rekao je načelnik, dodajući kako socijalne usluge ne smiju biti tretirane kao humanitarna pomoć, već kao osnovno pravo svakog građanina.

Otvaranje je podržala i Ministrica za rad i socijalnu politiku Kantona Sarajevo, Enda Pavić-Pečenković, koja je istakla kako je SUMERO već godinama na čelu reforme socijalnih usluga u kantonu. Ministrica je izjavila da je jedan od ključnih uslova za pridruživanje EU transformacija pristupa invaliditetu: “Iako ustanove ostaju potrebne za osobe s teškim oblicima invaliditeta, ono što SUMERO radi je model za budućnost. Kroz individualizirani pristup, osobama s invaliditetom se pruža prilika da žive u zajednici, praktikuju svoja ljudska prava i uživaju slobodu. To je standard prema kojem svi trebamo težiti.”

DI HUB SUMERO će služiti kao platforma za zajedničko djelovanje, inovacije i podršku, nastavljajući graditi mostove između osoba s invaliditetom i šire društvene zajednice.

Poziv osobama sa invaliditetom: Projekat SPRINT

Prijavite se za učešće u projektu SPRINT: Podrška zapošljavanju osoba sa invaliditetom u Zeničko-Dobojskom i Srednjobosanskom kantonu

Iskoristite priliku da unaprijedite svoje vještine, steknete radno iskustvo i pronađete posao!

Pozivamo vas da se prijavite za učešće u projektu ‘’SPRINT – Sistem poboljšanja radne integracije osoba sa invaliditetom na tržište rada’’ koji nudi mogućnost za profesionalni razvoj, te podršku prilikom aktivacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom (15-64 godina) na otvorenom tržištu rada. Ovaj projekat je jedinstven jer prepoznaje specifične izazove sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom u procesu zapošljavanja.

Šta vam donosi učešće u SPRINT-u?

  • Mogućnost sudjelovanja u certificiranim programima obuka koji će unaprijediti vaše vještine i konkurentnost na tržištu rada, te osigurati osnovne preduslove za zaposlenje ili traženje posla prema vašim interesovanjima i mogućnostima.
  • Naš tim stručnjaka pružit će vam personalizovanu podršku i savjete kako da najbolje iskoristite svoje vještine i talente, uspješno se predstavite poslodavcima i povećate svoje šanse za zapošljavanje koje odgovara vašim sposobnostima i ciljevima kroz usluge karijernog savjetovanja.
  • Izradu individualnog plana podrške pri zapošljavanju koji je prilagođen vašim specifičnim potrebama i ciljevima.
  • Organizovanu obuku kod poznatog poslodavca koja će omogućiti sticanje praktičnih vještina i radnog iskustva.
  • Podršku pri zapošljavanju kroz bespovratna sredstva za adaptaciju radnog mjesta, čime se osigurava inkluzivno radno okruženje.

Iskoristite ovu priliku da unaprijedite svoje znanje, proširite mogućnosti za radni angažman i postanete aktivan sudionik na tržištu rada.

Prijave su otvorene do 15.10.2024.

Ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć ili imate pitanja, slobodno nas kontaktirajte na [email protected] ili broj telefona +387 33 268 640 od 9:00 do 16:00 sati svakim radnim danom.

KAKO SE PRIJAVITI?

Molimo Vas da popunite OBRAZAC ZA PRIJAVU

Ove aktivnosti se realizuju u okviru projekta EUzaZapošljavanje koji finansiraju Evropska unija sa 4 miliona eura i Švedska sa 1 milion eura, a realizuje Međunarodna organizacija rada u BiH. EuzaZapošljavanje ima za cilj poboljšanje socio-ekonomske situacije i uslova života u Bosni i Hercegovini i usmjerne je na povećanje mogućnosti zapošljavanja mladih, žena iz ruralnih područja, osoba s invaliditetom, Roma i dugoročno nezaposlenih osoba, kombinovanjem programa bespovratnih sredstava i tehničke pomoći.

Za više informacija o projektu EuzaZapošljavanje, posjetite www.eu4employment i kanale na društvenim mrežama (Instagram, Facebook i YouTube).

Projekat SPRINT provodi Savez Sumero u partnerstvu sa Regionalnom razvojnom agencijom za regiju Centralna BiH – REZ, Koalicijom organizacija osoba sa invaliditetom Zeničko dobojskog kantona, EDUKA BH – Centar za obrazovanje odraslih, Službom za zapošljavanje ZDK, Službom za zapošljavanje SBK/KSB, Savezom udruženja/udruga poslodavaca ZDK, Udrugom poslodavaca općine Vitez i Udrugom ProReha.

Ova web stranica/Projekat SPRINT je kreirana i održava se uz finansijsku podršku Evropske unije i Švedske. Sadržaj je isključiva odgovornost projekta “EUzaZapošljavanje” u Bosni i Hercegovini i ne odražava nužno stav Evropske unije i Švedske. Objavljivanje ovog sadržaja ne predstavlja službeno mišljenje Međunarodnog ureda rada.

Poziv poslodavcima: Projekat SPRINT

Postanite lider inkluzivnog zapošljavanja uz projekat SPRINT!
Prilika za poslodavce iz Zeničko-Dobojskog i Srednjobosanskog kantona

Pridružite se projektu SPRINT – Sistem poboljšanja radne integracije osoba sa invaliditetom na tržište rada i doprinesite izgradnji inkluzivnog radnog okruženja. Ova inicijativa, podržana od Evropske unije i Švedske, a implementirana od strane Međunarodne organizacije rada (MOR), pruža vam jedinstvenu priliku da doprinesete društvenoj inkluziji, dok istovremeno jačate svoj poslovni tim i ostvarujete direktne benefite za vaše poslovanje.

Zašto učestvovati?

Učešćem u projektu SPRINT, ne samo da pokazujete društvenu odgovornost, već i značajno unapređujete svoje poslovanje. Evo kako:

  • Pristup kvalifikovanim i motivisanim radnicima: Zapošljavate osobe sa invaliditetom koje su prošle personalizovane obuke i savjetovanja, što vam donosi radnike sa relevantnim vještinama i visokim nivoom motivacije.
  • Podrška u procesu zapošljavanja: Projekt vam osigurava besplatnu savjetodavnu podršku za prilagodbu radnog mjesta i bespovratna sredstva za prilagođavanje radnog okruženja potrebama zaposlenika sa invaliditetom.
  • Obuka na radnom mjestu: Omogućavate osobama sa invaliditetom da stiču praktične vještine kroz obuku u vašoj kompaniji uz podršku stručnjaka, što osigurava uspješnu radnu integraciju.
  • Unapređenje društvene odgovornosti: Postajete lider u društveno odgovornom poslovanju, jačate imidž vaše kompanije, a kroz cijeli proces stičete znanja o zapošljavanju osoba sa invaliditetom, prilagodbi radnog mjesta i vrstama poslova koje oni mogu obavljati u vašem timu.

Šta vaša kompanija dobiva zapošljavanjem osoba sa invaliditetom kroz projekt SPRINT?

  • Obogaćujete svoj tim novim perspektivama i vještinama.
  • Jačate reputaciju kao poslodavac koji brine o inkluziji i društvenoj odgovornosti.
  • Koristite stručnu podršku za prilagodbu radnog mjesta i ostvarujete bespovratna sredstva za potrebne prilagodbe.

Ne propustite priliku da unaprijedite svoje poslovanje i doprinesete inkluzivnijem društvu. Prijavite se već danas!

Prijave su otvorene do prijave dovoljnog broja zainteresovanih poslodavaca.

Ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć ili imate pitanja, slobodno nas kontaktirajte na [email protected] ili broj telefona +387 33 268 640 od 9:00 do 16:00 sati svakim radnim danom.

Molimo Vas da popunite OBRAZAC ZA PRIJAVU.

Projekt SPRINT se implementira u okviru inicijative “EUzaZapošljavanje”, uz finansijsku podršku Evropske unije i Švedske i provodi ga Međunarodna organizacija rada (MOR). Cilj je unaprijediti programe aktivacije, savjetovanja, obuke i podrške za zapošljavanje osoba sa invaliditetom na područjuZeničko-Dobojskog i Srednjobosanskog kantona.

Evropska unija, Švedska i MOR, kroz EUzaZapošljavanje projekat su posvećene stvaranju inkluzivnih i održivih prilika za zaposlenje za mlade, žene iz ruralnih područja i ranjivih grupa u Bosni i Hercegovini.

Za više informacija o projektu EuzaZapošljavanje, posjetite www.eu4employment i kanale na društvenim mrežama (Instagram, Facebook i YouTube).

Projekat SPRINT provodi Savez Sumero u partnerstvu sa Regionalnom razvojnom agencijom za regiju Centralna BiH – REZ, Koalicijom organizacija osoba sa invaliditetom Zeničko dobojskog kantona, EDUKA BH – Centar za obrazovanje odraslih, Službom za zapošljavanje ZDK, Službom za zapošljavanje SBK/KSB, Savezom udruženja/udruga poslodavaca ZDK, Udrugom poslodavaca općine Vitez i Udrugom ProReha.

Ova web stranica/Projekat SPRINT je kreirana i održava se uz finansijsku podršku Evropske unije i Švedske. Sadržaj je isključiva odgovornost projekta “EUzaZapošljavanje” u Bosni i Hercegovini i ne odražava nužno stav Evropske unije i Švedske. Objavljivanje ovog sadržaja ne predstavlja službeno mišljenje Međunarodnog ureda rada.

Predstavnici Sumera su prisustvovali prezentaciji Izvještaja o stanju u ustanovama za zbrinjavanje osoba s intelektualnim i mentalnim teškoćama

Predstavnici Sumera su prisustvovali prezentaciji ”Prateći izvještaj o stanju u ustanovama za zbrinjavanje osoba s intelektualnim i mentalnim teškoćama”kojeg su predstavili Ombudsmeni za ljudska prava BiH u saradnji s UNFPA (Populacijski fond Ujedinjenih nacija).

Izvještaj potvrđuje da se osobe s invaliditetom U BiH suočavaju s brojnim izazovima u ostvarivanju svojih osnovnih ljudskih prava, uključujući potrebu za boljom brigom države, smanjenje diskriminacije i veću slobodu kretanja.

Naglašen je izuzetno nepovoljan položaj osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama kojima se umanjuje mogućnost integracije u društvo uslijed oduzimanja poslovne sposobnosti, te su često nedovoljno uključeni u proces donošenja politika koje se tiču njihovih prava i dobrobiti.

Sumero kao vodeća organizacija koja provodi brojne aktivnosti prevencije institucionalizacije i denstitucionalizacije preko 20 godina kroz program Život u lokalnoj zajednici i usluge Stanovanje u zajednici uz podršku podržava inicijativu za pokretanjem i prikupljanjem informacija putem centralnog registra koji bi omogućio preciznije praćenje i analizu potreba osoba sa invaliditetetom. Nadamo se da će ovaj Izvještaj doprinjeti procesu izmjena zakonske regulative i politika u skladu sa međunarodnim standardima kako bi se poboljšao kvalitet života osoba s invaliditetom.

Više od o izvještaju na LINKU.

NJ.E. Jana Lolić Šindelková, ambasadorica Republike Češke sa saradnicima posjetila Sumero

Imali smo čast ugostiti NJ.E. Jana Lolić Šindelková, ambasadoricu Republike Češke sa saradnicima. Tokom posjete, ambasadorica je obišla Sumero centar i tom prilikom smo je upoznali sa programom “Život u lokalnoj zajednici” , koji se fokusira na podršku Stanovanja u zajednici i organizovanja ostalih vidova osnaživanja za samostalan život osoba s invaliditetom.

Također, ambasadorica je upoznata sa aktivnostima koje provodimo za sistemska rješenja u oblasti deinstitucionalizacije i prevencije institucionalizacije. Drage goste smo upoznali i sa programom profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja, kao i svim drugim aktivnostima koje Sumero provodi zajedno sa partnerima, s ciljem očuvanja kvaliteta života i osiguravanja prava osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini.

Zahvaljujemo NJ.E. Jana Lolić Šindelková na jednoj od prvih posjeta koje je organozovala od dalaska u BiH kao i podršci našoj misiji.

Posjeta delegacije Nacionalne garde američke savezne države Maryland

Imali smo čast ugostiti delegaciju Nacionalne garde američke savezne države Maryland, predvođenu brigadnom generalicom Amy Kremser. Ova posjeta je organizovana uz podršku našeg dugogodišnjeg prijatelja i partnera, Emira Nurkić Kačapora, predstavnika Instituta za razvojni uticaj (Institute for Development Impact – I4DI) sa sjedištem u Washingtonu. Posjeti je prisustvovao i g. Adnan Hadrović, suosnivač Vijeća za razmjenu između države Maryland i Bosne i Hercegovine.

Tokom posjete, predstavili smo naš rad, razgovarali o izazovima s kojima se susrećemo, te istaknuli područja u kojima ekspertiza i iskustva Sumera i ProRehe mogu doprinijeti razvoju saradnje u civilnom sektoru između dviju država.

Pozitivno o intelektualnim poteškoćama

POSLJEDNJE NOVOSTI

AKTUALNI PROJEKTI I PROGRAMI