Poziv na radionicu: Alati i metode za zagovaranje i promociju prava osoba s invaliditetom u BiH i njihovog zapošljavanja
Češka organizacija People in Need (PIN) u saradnji saU.G.Nešto Više i finansijskom podrškom Vlade Češke Republike i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, pokreće projekat “Cyber sigurnost bez barijera”. Projekat ima za cilj osnažiti osobe s invaliditetom da steknu vještine potrebne za rad u sektoru cyber sigurnosti, čime se povećava njihova konkurentnost na tržištu rada, prilagođavajući se promjenjivim zahtjevima tržišta i utičući na društvo da ih vidi na osnovu njihovih sposobnosti, a ne na osnovu njihovih ograničenja.
PIN ovom prilikom poziva predstavnike organizacija civilnog društva (OCD) iz BiH koje se zalažu za prava i inkluziju osoba s invaliditetom, da se pridruže jedinstvenom programu obuke fokusiranom na alate i metode zagovaranja.
Ova aktivnost, koju vodi Savez SUMERO uz stručnu podršku OSF-a (Češkog foruma za zagovaranje), nudi veliko iskustvo u osnaživanju civilnog društva za efikasno promicanje javnog interesa. Organizacije civilnog društva koje učestvuju će steći vještine potrebne za zagovaranje jednakih mogućnosti zapošljavanja i prava na zapošljavanje za osobe sa invaliditetom, jačajući njihov glas u potrazi za jednakim mogućnostima u radnoj snazi.
Datum i lokacija
Datum održavanja radionice: 11.-12. Novembar 2024.
Lokacija: Sumero centar, Ul. Rašida Bešlije 73, Vogošća
Ciljevi
Dobiti osposobljene organizacije civilnog društva koje žele da učestvuju u ovoj obuci i primijene stečene vještine, te da se uključe u aktivnosti zagovaranja. Kroz program ćemo raditi na tome kako:
- analizirati problem, uključujući njegove korijene i posljedice
- odabrati i definirati specifičan cilj zagovaranja
- identificirati ključne političke aktere
- definirati zahtjeve i aktivnosti prema identificiranim političkim akterima
Učesnici će glasati o brojnim temama na kojima će se raditi tokom radionice. Teme će odrediti učesnici i moći će birati između sljedećih:
- Porezne olakšice za poslodavce koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom (iz fondova za profesionalnu rehabilitaciju, ureda za zapošljavanje i drugih izvora);
- Obezbjeđivanje finansijske pomoći za “razumnu prilagodbu” radnih prostora (sredstva za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom);
- Reforme politike, uključujući usvajanje novog Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom FBiH, pripremljenog 2023. godine, ili izradu nove politike u oblasti profesionalne rehabilitacije;
- Dalji proces pripreme nacrta novog Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida u RS;
- Promovisanje najboljih praksi u obrazovanju, profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom;
- Prednosti inkluzivnih, raznolikih i rodno uravnoteženih radnih timova na radnom mjestu (upravljanje raznolikošću);
- Razvijanje strategije stažiranja i zapošljavanja s jasno definiranim koracima, zainteresovanim stranama i ulogama kako bi se olakšalo zapošljavanje osoba s invaliditetom;
- Postavljanje profesionalne rehabilitacije u sistemski okvir.
Predavači
Štěpán Drahokoupil
Štěpán je programski menadžer na Češkom forumu zagovaranja OSF-a u Pragu. Radi kao konsultant i kao predavač o zagovaranju. Prethodno je bio zadužen za kampanju zagovaranja inkluzivnog obrazovanja u Češkoj, također za OSF Prag. Služio je i kao pomoćnik senatora. Predaje na Filozofskom fakultetu Karlovog univerziteta, gdje je završio doktorat iz političkih nauka.
Věnek Bonuš
Venek, pravnik i lobista, posjeduje veliko iskustvo u radu sa neprofitnim organizacijama, osnažujući ih u zagovaračkom radu, uz promociju sistemskih promjena i lobiranje u javnoj sferi. Radi u Češkom forumu zagovaranja OSF-a u Pragu.
Haris Haverić
Haris, direktor Saveza Sumero, ima veliko iskustvo u strateškom lobiranju sa predstavnicima lokalnih i državnih vlasti, donatorima i pojedincima da se zalažu za prava osoba sa invaliditetom, sa fokusom na život u zajednici i jednake mogućnosti zapošljavanja. Pružao je vodstvo i podršku u sistemskom planiranju, organizaciji i isporuci akcija zagovaranja usmjerenih na vladina tijela, političke ličnosti i donosioce odluka.
Prethodno iskustvo
- Iskustvo u ostvarivanju prava na zapošljavanje osoba sa invaliditetom
- Dokazani rezultati u zagovaranju za sistemske promjene i poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom i/ili drugih marginaliziranih grupa u bosanskohercegovačkom društvu
Proces prijave
Zainteresirani kandidati trebaju dostaviti:
Motivacijsko pismo koje izražava interes za obuku, uključujući teme zagovaranja kojima se žele baviti. Pismo bi također trebalo sadržavati: trenutne prakse zagovaranja, ciljeve i aktivnosti, vaša očekivanja od radionice (šta očekujete da naučite), temu koju biste odabrali (sa gornje liste) i zašto.
Profesionalne reference (iz oblasti zagovaranja, jedna do dvije reference).
Rok za prijave: 20. oktobar 2024.
Prijavite se na: [email protected]
Logističke informacije:
Učesnicima će biti pokriveni troškovi putovanja.
Smještaj i hrana su također obezbijeđeni u sklopu radionice, u hotelu na bazi polupansiona.